Soda nauda

E-CSDD reģistrētiem lietotājiem paziņojumi par nesamaksātiem fotoradaru sodiem tiks sūtīti elektroniski

Foto: Pixabay.com

Saeima 2017. gada 9.novembrī notikušā galīgā lasījuma laikā ir pieņēmusi likuma grozījumus, kuri nosaka, ka CSDD (Ceļu satiksmes drošības direkcija) VP (Valsts policija) vietā varēs sagrēkojušajiem šoferiem online jeb elektroniski izsūtīt paziņojumus, kuros būs informācija par fotoradaru fiksētajiem, taču šoferu neapmaksātajiem sodiem par ātruma pārkāpšanu u.c. ceļu satiksmes noteikumu pārkāpumiem.

Kā bija pirms tam?

Pirms likuma grozījumu pieņemšanas Valsts policija sagatavoja protokolu, kas vienlaikus darbojās arī kā lēmums par administratīvā soda piemērošanu par tiem pārkāpumiem, kuri tika fiksēti ar fotoradaru palīdzību, un nosūtīja to pašam likuma pārkāpējam, kuram tika piemērots konkrētais administratīvais sods. Valsts policija bija noslēgusi līgumu ar Valsts akciju sabiedrību “Latvijas Pasts”, kurā noteikts, ka pasts nodrošinās šo paziņojumu nosūtīšanu soda saņēmējam ar vēstules starpniecību. Šie te protokoli-paziņojumi tika sagatavoti, izmantojot informāciju, kas pieejama CSDD izveidotajā un pārvaldībā esošajā transporta līdzekļu un to šoferu reģistrā.

Procesa efektivitātes celšanai maina likumu

Pēc tam, kad tika meklēti veidi, kā varētu paziņojumu izsūtīšanas procesu padarīt efektīvāku, ierēdņi nonāca pie secinājuma, ka visefektīvākais un kvalitatīvākais veids, kā to izdarīt, būtu, pielietojot CSDD pieejamos resursus jeb citiem vārdiem, piešķirot CSDD jaunus pienākumus, kas atrodami Latvijas Administratīvo pārkāpumu kodeksā, un ir saistīti ar piestādīto naudas sodu izpildīšanu, proti, nosūtīt visus dokumentus, kas atteicas uz protokola un soda lēmuma izpildīšanu, vainīgajam šoferim.

Pakalpojums pieejams tikai e-CSDD reģistrētiem lietotājiem

Sodītais šoferis var saņemt protokolu un lēmumu, kā arī citus ar šo dokumentu izpildīšanu saistītos dokumentus elektroniski tikai tādā gadījumā, ka šī persona ir reģistrējusies CSDD interneta mājaslapā, kur atrodama e-pakalpojumu sistēma, kā arī ja sodītais ir piekritis saņemt paziņojumus elektroniski. Skatoties pēc CSDD pieejamajiem datiem, tiešsaistes e-pakalpojumu sistēmas reģistrā 2017. gada rudenī bija atrodami aptuveni 400 tūkstoši Ceļu satiksmes drošības direkcijas e-pakalpojumu lietotāji, kam tolaik jau būtu bijis iespējams Valsts policijas vietā saņemt elektroniskos paziņojumus no CSDD par dažādiem nesamaksātiem fotoradaru fiksētiem sodiem.